فنرسازی چيست؟

فنرسازی

فنرسازي چيست و چه كاربردي دارد؟ساخت و تولید فنر به صورت تخصصی در کارگاه های فنرسازی انجام می شود.فنر به روش های مختلفی ساخته می شود. در این مطلب می خواهیم با صنعت فنرسازی و روش های ساخت ان بیشتر اشنا شویم با ما همراه باشید.

شاید به ظاهر شکل فنر ها ساده باشه، ولی ساخت فنر نیاز به دانش فنی، تجهیزات، تجربه و سابقه دارد.بدون داشتن این موارد ساخت فنر با کیفیت غیر ممکن است. 

طراحی و تولید انواع فنر

فنر ها در اشکال و ابعاد متفاوت  اول طراحی وبعد تولید می شود. که این کار نیاز به دانش فنی و تجهیزات دارد.برای ساخت فنر از مواد مختلف مانند فولاد فنر که پرکاربردترین در ساخت فنر است و از فلزات غیر اهنی مانند تیتانیوم و بریلیوم کاپر استفاده می شود.

مراحل تولید فنر ها تقریبا ساده است. که با تغییراتی بر اساس نوع فنر ساخته می شود.در اینجا با صنعت فنرسازي و نحوه ی تولید و کاربرد فنر هااشنا می شویم.

امروزه فنر ها یکی از ساده ترین و پر کاربردترین ماشین ها هستند، و نقش بسیار زیادی در زندگی ما دارند.  معمولا اولین فنری که به ذهن ما می رسد، یک فنر فلزی است که  فنر مارپیچ نام دارد.https://iranfanar.com/wp

فنر های مار پیچ به سه دسته تقسیم میشوند. كه در اينجا با انواع فنرهاي مارپيچ و كاربرد هاي ان بيشتر اشنا مي شويم.
فنرهای مارپیچ از پر کاربردترین انواع فنر ها می باشند.
فنر مارپیچ مفتولی فولادی است که به صورت حلقه ‌ای پیچیده می شود فنر مارپیچ برای مقاومت در برابر بارهای کششی، فشاری یا پیچشی استفاده می شود.
ساختار یک فنر مارپیچ به صورت زیر می باشد :
قطر مفتول فنر
تعداد حلقه‌های فنر
شعاع میانگین فنر
مدول برشی

فنر های مارپیچ کششی:

این نوع فنر ها به وسیله قلاب هایی که در یک یا دو سر آن وجود دارد به قطعات دیگر متصل می گردد، گام حلقه های این نوع فنر ها مساوی با قطر مفتول آنها است.
فنر های کششی مارپیچی طوری ساخته شده و گام آنها به نحوی انتخاب گردیده که بتوانند با نیرو های قابل ملاحظه کار کنند.

فنر های مارپیچ فشاری:

این نوع فنرها از فولاد های مخصوص با مقطع گرد، مربع یا مستطیل به شکل فنر مارپیچ تهیه می گردند. چون طول آزاد این فنرها تحت تاثیر نیروی محوری کم می شود، این نوع فنرها را « فنر فشاری » می گویند.
گام فنر در موقع خروج فنر از کارخانه بیشتر از قطر مفتول آن است. مقداری که طول فنر کم می گردد « فلش (خیز) فنر » نامیده می شود و تابع نیروی محوری است.
حداکثر فلش (خیز) در اثر فشار ماکزیمم ایجاد می گردد که در این حالت حلقه های فنر به هم می رسند و مقدار گام فنر به حداقل خود کاهش می یابد.
حلقه آخر را به وسیله سنگ سمباده صاف می کنند که بهتر روی تکیه گاهش بنشیند، برای اینکه در موقع جمع شدن، فنر کج نشود ممکن است داخل فنر یک میله ای قرار دهند و یا اینکه فنر را در یک لوله استوانه ای محافظ بگذارند. از طرفی برای اینکه فنر خوب کار کند باید تکیه گاه هایش (بالا و پایین فنر) کاملاً صاف و موازی باشند.

فنر مارپیچ پیچشی:

فنر های پیچشی مارپیچی از یک میله و فنر که در انتها به یک دسته متصل است تشکیل می گردد.
در این فنر ها کار گرفته شده به نیروی ارتجاعی (کشسانی) تبدیل گشته، باعث پیچش حلقه های فنر در محور طولی آن می شود. از این نوع فنر برای درب داشبورد اتومبیل ها استفاده می شود.

براي كسب اطلاعات بيشتر با شركت فنرسازي ايران  تماس بگيريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *