فنر چیست؟

امروزه یکی از پرکاربردترین قطعات فنر می باشد، که مانند پیچ و مهره در هر وسیله ای حتی اسباب بازی ها و وسایل مختلف خانه به کار برده شده است. فنر چیست؟ در این مطلب می خواهیم درباره تعریف فنر و نحوه تولید فنر توضیح دهیم، با ما همراه باشید.

تعریف فنر

فَنَر در یک تعریف کلی هر جسمی که دارای خاصیت ارتجاعی یا کشسانی باشد فنر نامیده می‌شود. یعنی اگر جسمی چه در حالت جامد یا مایع یا گاز پس از بارگذاری تغییر شکل دهد و پس از برداشتن بار به حالت اولیه بازگردد فنر نام دارد. فنر های ساده غیر مارپیچی هم در تاریخ بشر، به صورت فراوان دیده  شده است که به عنوان مثال کمان (تیر و کمان) نوعی فنر طبیعی محسوب میشود.

فنر جسمی قابل بازگشت (ارتجاعی) است که برای ذخیره کردن انرژی مکانیکی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به عبارتی دیگر اگر جسمی چه به صورت جامد یا مایع یا گاز پس از قرار دادن بار تغییر شکل دهد و پس از برداشتن آن به حالت اولیه بازگردد فنر نامیده میشود.

زمانی که یک فنر نسبت به حالت آزاد خود فشرده یا کشیده می‌ شود نیرویی در جهت مخالف وارد می‌ کند که با تغییر طول فنر متناسب است. فنر ها معمولا از فولاد فنر ساخته می‌ شوند.

فنر چیست؟ و چه کمیتی دارد؟

میتوان گفت هر فنر دارای سه کمیت فیزیکی شامل نیرو یا بار وارده بر آن force، مقدار تغییر شکل x، و سختی فنر k برای خاصیت کشسانی) می باشد.

فَنَر «به انگلیسی:Spring » و در یک تعریف کلی و ساده، هر جسمی که دارای خاصیت ارتجاعی یا کشسان باشد فنر نامیده میشود. یعنی اگر جسمی چه در فاز جامد یا مایع یا گاز پس از بارگذاری تغییر شکل دهد، و پس از برداشتن بار به حالت اولیه بازگردد فنر نام دارد. بنابراین هر فنر دارای سه کمیت فیزیکی شامل نیرو یا بار وارده بر آن F، مقدار تغییر شکل x، و سختی فنر k که خاصیت ارتجاعی فنر را نشان میدهد، میباشد.

فنر، وسیله ای برای ذخیره سازی انرژی مکانیکی است. که معمولا آن را در تمام دستگاه ها از کالاهای مصرفی گرفته تا تجهیزات صنعتی سنگین میتوان یافت. به طوری که اگر به اطراف خود نگاه کنید متوجه می شوید  که در بسیاری از محصولات و تجهیزات مورد استفاده روزانه ی ما، یک یا چندین  فنر به کار رفته است.

تولید فنر به صورت تخصصی در تهران ، مراحل تولید فنر

در کارگاه های فنرسازی، فنر به شکل ها و روش های مختلفی تولید می شود . حالا اینکه کدام روش برای فنر مورد نظر مناسب بوده یا نبوده ؟ و آن روش از لحاظ هزینه به صرفه می باشد یا نمی باشد ؟ از موارد بسیار مهم در فرایند فنر سازی می باشد.

در این متن میخواهیم  به روش های رایج ساخت و تولید فنر بپردازیم. به ظاهر شکل فنرها ساده هستند. ولی ساخت و تولید فنر به تخصص و تجهیزات و همچنین تجربه، سابقه نیاز دارد . با نداشتن تجهیزات و تخصص در فنرسازی ، تولید فنر با کیفیت بالا ممکن نیست و همچنین تولید فنر بدون داشتن دانش فنی و تجهیزات به روز باعث تولید محصولی بی کیفیت خواهد شد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر ودریافت مشاوره با شرکت فنرسازی ایران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *